Kdo hledá, najde...

Nejlepší ekofarma roku

Nejlepší ekofarma roku

Ocenění Nejlepší ekofarma roku je udělováno nejlepšímu statku hospodařícímu v ekologickém zemědělství Svazem PRO-BIO a Nadačním fondem Bartákův hrnec od roku 2019. Ocenění vzniklo spojením akce Bartákův hrnec a Nejlepší sedlák roku.

Nejlepší ekofarma roku 2024: Statek Winter, Olomoucký kraj

Statek hospodaří na úpatí Jeseníků a Orlických hor nedaleko Šumperka a zaměřuje se na chov skotu a prodej vyzrálého hovězího masa v kvalitě bio, disponují také vlastní certifikovanou porážkou a bourárnou. Majitelé si zakládají na zodpovědném přístupu ke krajině, chovaným zvířatům a svým zaměstnancům.

Více v článku: Nejlepší ekofarmou roku 2024 je Statek Winter

 

 

Nejlepší ekofarma roku 2023: Farma Květomluva, Zlínský kraj

Farma se nachází v nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty. Založili ji manželé Zuzana a Radek Fryzelkovi, kteří v roce 2015 zachránili a zrekonstruovali valašskou roubenou sušírnu na ovoce ve Vlachovicích. Kolem ní pak vysadili první byliny. V současnosti jejich hospodářství čítá na 1,7 hektarů pozemků s vysázenými bylinami a zeleninou, jeden menší sad, výrobnu, dvě sušírny a obchůdek.

Více v článku: Ekofarmou roku 2023 je Farma KVĚTOMLUVA na Valašsku

 

Nejlepší ekofarma roku 2022: Farma Kateřina, Ústecký kraj

Farma hospodařící v oblasti pohraničních hor byla vybudovaná zcela od počátku na zelené louce. Zemědělskou činnost realizuje ve vyšších nadmořských výškách, a to s ohledem na tvorbu krajiny a ochranu životního prostředí. K prodeji plemenných zvířat přibude brzy bourárna a tedy prodej kvalitního masa ze dvora.

Více v článku: Ekofarmou roku je Farma Kateřina z Krušných hor

 

 

 

Nejlepší ekofarma roku 2021: Eko sady Komňa, Zlínský kraj

Ekosady Komňa si ocenění zaslouží jednak díky svojí excelentní produkci, ale také, a to zejména, kvůli způsobu hospodaření v krajině. Je to opět ukázkový ekologický podnik, který v praxi jasně dokazuje, že ekologický způsob hospodaření má smysl. Je úžasné, když si uvědomíte, kolikrát každá švestka projde panu Ryšavému nebo někomu z jeho rodiny rukama, než se z ní stane finální produkt, na kterém je všechna ta láska a péče samozřejmě znát.

Více v článku: Nejlepší ekofarmou roku 2021 jsou Eko sady Komňa

 

 

Nejlepší ekofarma roku 2020: Biofarma pod Hájkem, Horní Branná, Liberecký kraj

Biofarma pod Hájkem je krásnou ukázkou rodinné farmy, kde se spojuje chov skotu v režimu ekologického zemědělství se zpracováním a agroturistikou. Na farmě mohou zájemci nejen koupit bio hovězí maso a výrobky z místního chovu, ale také se zde skvěle najíst a zůstat přes noc. Manželé Řehořkovi si ocenění za celoživotní práci a přínos ekologickému zemědělství v ČR rozhodně zaslouží.

 

Více v článku: Ekofarmou roku 2020 je Biofarma pod Hájkem

 

Nejlepší ekofarma roku 2019: Bezděkovský mlýn, Ekostatek rodiny Řezníčkovy, Vysočina

Bezděkovský mlýn se nachází v nádherné a téměř nedotčené přírodě kousek od Jihlavy. Manželé Řezníčkovi hospodaří na 180 hektarech, kde chovají masný skot a ovce a pěstují obilí nebo brambory v režimu ekologického zemědělství. Jejich zvířata se pasou skoro celý rok venku a doporučuji všem zájemcům o ekologické zemědělství a milovníkům biohovězího statek navštívit. Rozhodně neodejdou zklamáni a určitě si budou mít co odnést domů, kromě skvělých zážitků.

 

Více v článku: Ocenění pro ekologické zemědělce Nejlepší sedlák roku a Bartákův hrnec se spojí. Získá ho ekostatek Bezděkovský mlýn