Kdo hledá, najde...

Aktuality

1.6.2021

Nejlepší ekofarmou roku 2021 jsou Eko sady Komňa

Ocenění pro nejlepší statek hospodařící v režimu ekologického zemědělství letos poputuje do Zlínského kraje. Nejlepší ekofarmou se stal rodinný podnik Eko sady Komňa, který se zaměřuje na pěstování a zpracování švestek a dalšího ovoce. Titul bude slavnostně předán za účasti široké veřejnosti dne 12. června v rámci „dne otevřených sadů“. Ocenění Nejlepší ekofarma roku uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Richarda Bartáka.

Eko sady Komňa leží v krajinné chráněné oblasti Bílé Karpaty. Majitel David Ryšavý je se svou rodinou založil v roce 2005. První sad o 300 stromech postupně doplnil o 3000 slivoní a v současnosti se jeho sady rozkládají na ploše téměř 9 ha. Od začátku přitom funguje v režimu ekologického zemědělství.

Obr. Sadyse rozkládají v Komni na Moravském Slovácku v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

 

Hlavním produktem oceněného hospodářství jsou švestky

Loni v Eko sadech Komňa sklidili přes 40 tun švestek a více než 10 tun zpracovali – usušili nebo uvařili na povidla. Vyrábí se zde ale i další BIO produkty jako jablečný mošt, hrušková klevela, sušené hrušky a další výrobky. Do práce kolem hospodářství je zapojena celá rodina – rodiče, manželka, sestra i synové.

Obr. Rodinnou farmu založili v roce 2005 David Ryšavý (na fotce), Lumír, Edita a Hana Malcovi.

 

Naučná stezka, dny otevřených dveří nebo hadovníky

Lidé míří do Eko sadů Komňa nejenom za skvělými biopotravinami – ale i na komentované prohlídky, přednášky, dny otevřených dveří. Přijíždí sem jak jednotlivci, tak i organizované skupiny od mateřských škol až po vysokoškoláky.

„Letos je to přes patnáct let od vysazení prvního stromu. Za tu dobu jsme toho krom výsadby zvládli docela hodně vybudovat. Ať už prvky k vytvoření přirozeného prostředí pro životy organismů jako jsou budky a nocoviště pro ptáky, hmyzí domky, hadovníky a ještěrkovníky, tak i naučnou stezku pro návštěvníky a hlavně provozovnu na zpracování ovoce. Byl to velký kus práce, která ani teď nekončí, ale přináší plody.“, shrnuje dosavadní práci na svém hospodářství David Ryšavý.

 

Obr. Na dny otevřených dveří sem dorazí kolem 200 lidí ročně.

Ekosady Komňa si ocenění zaslouží jednak díky svojí excelentní produkci, ale také, a to zejména, kvůli způsobu hospodaření v krajině. Je to opět ukázkový ekologický podnik, který v praxi jasně dokazuje, že ekologický způsob hospodaření má smysl. Osobně miluji jejich povidla, na pečení jsou prostě nejlepší. Je úžasné, když si uvědomíte, kolikrát každá švestka projde panu Ryšavému nebo někomu z jeho rodiny rukama, než se z ní stane finální produkt, na kterém je všechna ta láska a péče samozřejmě znát, shrnuje úspěch sadů Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

 

 

Den otevřených sadů

Cena pro Nejlepší ekofarmu roku bude oficiálně předána v rámci akce „Dne otevřených sadů“ přímo v Eko sadech Komňa. Akce se uskuteční 12. června a pořadatelé na ni zvou širokou veřejnost. Program začne v 10 hodin ráno a návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku a prodej místních, ale i dalších regionálních bioproduktů, komentovanou prohlídku sadů, ukázky včelaření i bohatý program pro děti.

Ocenění budou předávat zástupci Svazu PRO-BIO a Nadačního fondu Richarda Bartáka společně. Kompletní program dne otevřených sadů najdete na konci článku.

 

Další úspěch pro ekologické zemědělce ze Zlínského kraje

Ocenění pro Eko sady Komňa je dalším oceněním pro ekologické zemědělce ze Zlínského kraje. Loni se rovnou dvě ekologická hospodářství prosadila se svými bioprodukty v soutěži Česká biopotravina roku 2020, a to Farma Rudimov a Květomluva Zuzana a Radek Fryzelkovi. Přitom všechny tyto tři subjekty spojuje jedna společná věc – všechny se nacházejí v CHKO Bílé Karpaty.

 


Ocenění Nejlepší ekofarma roku je udělováno nejlepšímu statku hospodařícímu v ekologickém zemědělství Svazem PRO-BIO a Nadačním fondem Richarda Bartáka od roku 2019. Ocenění vzniklo spojením akce Bartákův hrnec a Nejlepší sedlák roku. V předchozích letech titul Nejlepší ekofarma roku obdržel ekostatek Bezděkovský mlýn z Vysočiny a Biofarma pod Hájkem z Horní Branné.