Kdo hledá, najde...

Aktuality

26.7.2021

Proč se přihlásit do soutěže Česká biopotravina roku 2021

Přihlašování do jubilejního dvacátého ročníku soutěže Česká biopotravina roku 2021 je v plném proudu. Pokud s přihlášením váháte, teď je ten nejvyšší čas. Přihlášky je třeba doručit na adresu organizátora do 13. srpna 2021, v případě biovín už do 3. srpna 2021.

 

Porota vybere vítěze v pěti kategoriích

I v letošním roce bude odborná porota v čele s Pavlem Maurerem hodnotit bio výrobky v celkem pěti kategoriích: Biopotraviny živočišného původu, Biopotraviny rostlinného původu, Steaková biomasa, Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky a Biovína. Kromě toho zvolí absolutního vítěze, který získá prestižní titul Česká biopotravina roku 2021.

Co si na soutěži pochvaluje loňský vítěz?

„Tato soutěž pomůže produktu, ale podstatnější je setkávání lidí stejného smýšlení, a to jak mezi farmáři, tak mezi jejich zákazníky. Je řada pompéznějších soutěží a programů, které se týkají potravin, ale tato u nás vyhrává svojí stabilitou a jednoznačným přístupem.“, říká Karel Kalný ze Statku Mitrov. Sušené maso z Mitrova se stalo absolutním vítězem v loňském roce a získalo titul Česká biopotravina roku 2020.

V soutěži budou mít větší šanci na úspěch farmy se sociálním přesahem

V letošním ročníku soutěže organizátoři zavádějí v rámci hodnocení několik novinek. „Po diskuzích v rámci poroty bychom rádi nějakým způsobem ocenili i další  pozitivní přínosy produkce biopotravin, jako je například  šetrný přístup k vodě, zpracování přímo na farmě nebo zaměstnávání hendikepovaných či jinak sociálně znevýhodněných skupin. Věříme, že tyto společenské přínosy si zaslouží podporu, a už nyní se těším na širokou škálu výrobků, se kterými se v soutěži budeme mít možnost setkat, ochutnat je a poznat jejich příběh.”, uvedla Kateřina Urbánková, manažerka organizátora soutěže – PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

 

Jak se přihlásit?

Přihlášky do soutěže se přijímají  do 13. 8. 2021 v zalepené obálce s označením „Česká biopotravina“ na adrese: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Nemocniční 1852/53, vchod B, 787 01 Šumperk. Na stejnou adresu je třeba doručit i 5 ks vzorků, steaková masa 3 ks vzorků, a to nejpozději do 19. 8. 2021. V případě biovín je třeba odevzdat přihlášku současně s předáním vzorku na sběrné místo 2. nebo 3. 8. 2021. Kompletní znění pravidel najdete v sekci Pravidla.

 

Co přináší získání titulu Česká biopotravina roku?

Úspěch v soutěži přináší vítězům nejenom věhlas, ale i významnou zpětnou vazbu, mediální zájem a možnost prezentovat své produkty na nejrůznějších akcích v Česku.

V loňském roce přihlásili tuzemští producenti 150 biopotravin a biovín. Soutěž pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanicy. Kategorie Biovín je pak o něco více specifická a kromě PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců se na jejím pořádání podílí Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti, z.s., EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína, z.s. a SVAZ VINAŘŮ ČR.