Předmětem spolupráce je i převod pozemků Státního pozemkového úřadu, které se nacházejí ve zvláště chráněných územích a jejich ochranných pásmech, pod Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky a správ národních parků.
„Jsem velmi rád, že dokážeme s paní ministryní Hubáčkovou rychle reagovat a najít cestu, jak ještě zintenzivnit dosavadní spolupráci. Podepsáním dohody uvádíme do praxe naše úsilí v boji proti suchu a nedostatku vody způsobenému změnou klimatu,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Převody pozemků budou bezúplatné a počet pracovních míst bude zachován. Veškerý majetek nadále zůstane ve vlastnictví České republiky. Dohoda dále ustanovuje celkem 3 pracovní skupiny, které budou pověřeny plněním společných závazků a dodržením jejich harmonogramu. Pracovní skupina pro řešení pozemků je složena ze tří zástupců MŽP a čtyř zástupců SPÚ, pracovní skupina pro adaptační opatření v zemědělské krajině a pracovní skupina pro implementaci protierozní vyhlášky jsou složeny vždy ze tří zástupců MŽP a tří zástupců SPÚ.
„Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství tímto krokem jasně deklarují, že jim není lhostejná budoucnost naší krajiny. Vzhledem k postupující změně klimatu můžeme očekávat, že nás v následujících letech čekají delší suchá období. Naším cílem tak musí být pestrá krajina, která dokáže vodu zadržet,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Dohoda dále stanovuje pravidla pro výměnu informací a pravidla společného postupu při plánování a realizaci opatření v přírodě.
„Věřím, že máme s Ministerstvem životního prostředí nejen dobrý základ, ale také silný potenciál posílit krajinné prvky a nadále především zvelebovat přírodu s cílem navýšení biodiverzity. Jsem velmi rád za tuto dohodu, protože usnadní spolupráci mezi státními organizacemi,“ řekl Martin Vrba, ústřední ředitel SPÚ.
Ondřej Charvát
tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí
Petra Kazdová
tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu