Tradice, tvrdá práce, udržitelnost, ohleduplnost k přírodě a výjimečná chuť vyzrálého hovězího masa. I tak by se dala popsat ekofarma, která se dnes se řadí mezi špičkové producenty masa v kvalitě BIO. Co ale stojí za tímto úspěchem?
Moderní rodinný statek s historií sahající až do roku 1620 je skutečným rájem nejen pro milovníky masa, ale i příznivce přírody, ekologie a poctivé práce. Hlavní činností farmy je chov skotu, kterému se věnují již řadu let. Na téměř 180 hektarech se pase více než 140 kusů skotu plemene Charolais, které je jedním z nejrozšířenějších masných plemen na světě. Původem je z malého francouzského městečka Charolles, dnes ale spokojeně žije i na vysočinských pastvinách v okolí Otína.
Animal welfare je tady na prvním místě, a proto se majitelé farmy snaží vytvořit zvířatům co možná nejpřirozenější podmínky. To zahrnuje celoroční pohyb venku a kvalitní krmení z vlastní produkce. V otevřené krajině dochází k přirozené reprodukci, a to i včetně telení. Telata zůstávají s matkami od narození do jednoho roku, poté se přemísťují na další pastviny, kde pokračují ve zdravém růstu mezi svými vrstevníky.
Nově vybudovaná bourárna obdržela bio certifikaci, a tak celý proces porážky probíhá humánně a bez stresu, což se posléze odráží i na kvalitě masa. To je pak chutnější, poddajnější a drží si svoji barvu i trvanlivost. Opravdová výjimečnost konečného výrobku tkví v jeho specifické metodě zrání. To se označuje jako suché a probíhá ve zrací komoře s přesnou a automaticky regulovanou teplotou, vlhkostí a pH po dobu minimálně 14 dnů. Konečný produkt se pak uskladní ve vakuovém balení na několik dalších dní, díky čemuž maso získá měkkost a křehkost.
Více ZDE
Zdroj: Reflex