Kdo hledá, najde...

Aktuality

29.7.2022

Proč se přihlásit do soutěže Nejlepší biopotravina roku 2022

Největší soutěž v oblasti  potravin s certifikací BIO u nás vstupuje do své třetí dekády s novým názvem a logem. Do boje o titul Nejlepší biopotravina roku 2022 se mohou hlásit tuzemští výrobci biopotravin do 4. srpna 2022.

Nejlepší biopotravina roku v novém

Do 21. ročníku vstupují organizátoři s novým názvem a logem. Původní jméno soutěže Česká biopotravina roku se tak mění na Nejlepší biopotravinu roku. „Ke změně názvu jsme přistoupili na základě dlouhých diskusí v rámci poroty. Lidé sice chtějí české, ale zároveň vyhledávají to nejlepší. Věřím, že tato změna přispěje k lepší propagaci nejen samotné soutěže, ale zejména oceněných výrobců a jejich produktů. Vždyť na trhu máme za dobu trvání soutěže takové množství skvělých biopotravin, které si zaslouží, aby je spotřebitelé znali, ochutnávali a preferovali.“ říká Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Na nový název navazuje i logo, které propojením stylizace listu, krajiny a příboru symbolicky ilustruje bioprodukci.

Od chleba po sterilované patizony

Odborná porota ocení produkty v pěti kategoriích a zvolí celkového vítěze, který získá prestižní titul Nejlepší biopotravina roku 2022. Paleta biopotravin, které v minulosti uspěly, je přitom velice různorodá. Loni nejvyšší ocenění získal Bio tvaroh, v minulých letech pak zvítězily sterilované patizony, biorajčata ve vlastní šťávě, sušené maso nebo trhaná paštika. Přehled vítězných produktů z posledních let najdete v sekci Historie.

Přihlášené produkty hodnotí téměř dvacetičlenná porota v čele s jejím dlouholetým předsedou Pavlem Maurerem. Kromě samotné chuti komise hodnotí i složení biopotravin, jejich obal či marketingovou strategii.

Navázání obchodní spolupráce i mediální zájem

V loňském roce zvítězil BIO tvaroh z Ekofarmy Javorník. Co to znamenalo pro jeho výrobce, shrnula Radka Barboříková, vedoucí obchodního oddělení farmy:

“Vítězství v soutěži zvýšilo zájem zákazníků o tento výrobek, všimli si nás noví obchodní partneři a myslíme si, že to zlepšilo image naší společnosti.”

A právě mediální zájem a navázání nových obchodních kontaktů jsou vedle zpětné vazby hlavními aspekty, proč je soutěž pro tuzemské bioproducenty tak cenná. Nadto jsou vítězné biopotraviny prezentovány na řadě akcí v Česku i zahraničí.

Biovína bylo nutné přihlásit dříve

Přihlášku do soutěže je nutné odevzdat do 4. srpna. Kategorie biovín, která je organizována ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky, o. s., mělo uzávěrku přihlášek už 21.7.

K vyhlášení soutěže dojde na přelomu srpna a září v rámci Tiskové konference k měsíci biopotravin. Soutěž pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanicy.

Zájem o biopotraviny a jejich spotřeba v Česku dlouhodobě roste. Stoupá i počet ekologických zemědělců. Cílem soutěže Nejlepší biopotravina roku je upozornit právě na to nejlepší z tuzemské bioprodukce.

Nyní už stačí se jen přihlásit. Vše potřebné najdete ZDE

Budeme se těšit!

Vítězné produkty dvacátého ročníku soutěže Česká biopotravina roku.