Kdo hledá, najde...

Aktuality

18.5.2021

Rozhovor: Pro ochranu vinic používáme přípravky šetrné k přírodě a mnohé si sami vyrábíme, říká Petr Marcinčák mladší

Rodinné vinařství Víno Marcinčák je nejúspěšnějším vinařstvím v historii soutěže Česká biopotravina roku. Co stojí za jeho úspěchem? Na co se soustředí v marketingu a na jaká vína jsou nejvíce pyšní? Zeptali jsme se Petra Marcinčáka mladšího.

 

Petře, představte nám prosím v krátkosti Víno Marcinčák.

Jsme rodinné mikulovské bio vinařství, které bylo založeno před více než třiceti lety a polovinu té doby děláme pouze bio víno. Vyrábíme pouze přívlastková vína a mezi naše speciality patří výběry z cibéb, slámová a ledová vína. Jsem rád, že se do vinařství můžu s bratrem čím dál více zapojit a společně s tátou můžeme vytvářet jedinečná vína v souladu s přírodou.

obr. Vinařství Marcinčák obhospodařuje vinice v katastrech 7 vinařských obcí – Brod nad Dyjí, Dobré Pole, Dolní Dunajovice, Jevišovka, Novosedly, Nový Přerov a Mikulov. Vinice se nachází na mimořádných polohách v nejteplejší oblasti České republiky.

 

Kolik lahví ročně vyrobíte a jaké jsou oblíbené stálice ve vaší nabídce?

Vyrábíme přibližně 150 tisíc lahví ročně, máme jen jednu řadu vín – všechna naše vína jsou té nejvyšší kvality a na každé etiketě je tátův podpis. Každý rok je jedinečný. Mezi oblíbené stálice patří naše oranžové víno z Pinotu Gris, které jsme ve větším začali vyrábět jako první v ČR, oblíbený je také růžový Merlot, Vlašák ze Svaté pod Svatým kopečkem v Mikulově nebo naše přírodně sladká vína – např. slámová Frankovka.


„Již při studiu na střední škole jsem začal pracovat v našem bio vinařství. Věnoval jsem se výrobě vermikompostu a učil se od otce vinařství. Po dokončení Vysokého učení technického v Brně jsem se naplno zapojil do rodinného podniku. V současnosti se ve vinařství starám mimo jiné o marketing, prodej a rozvoz vína. Snažím se s celou rodinou vinařství zlepšovat a posouvat dál.“


V čem je rozdíl mezi víny a bio víny?

V našich bio vínech nejsou žádná nežádoucí a škodlivá rezidua. Nepoužíváme žádné herbicidy, pesticidy nebo umělá hnojiva. Pro ochranu vinic používáme přípravky šetrné k přírodě a mnohé si sami vyrábíme – například Vermistar, což je výluh z vermikompostu a bylin. Nebo jiné metody např. feromony proti motýlům. Pro hnojení využíváme vlastní vermikompost – kompostujeme pomocí žížal. K vínům se chováme stejně šetrně jako k vinicím. Děláme vína svěží, ovocná a tak, aby vynikla jejich odrůdová čistota.

obr. Všechna vína jsou po vyškolení nalahvována a uložena do archivních sklepů, kde zrají a leží při stálé teplotě 10 až 12 °C. Podle potřeby se postupně vybírají a odváží do expedičního skladu, kde jsou láhve omyty a opatřeny etiketou, a dále expedovány.

 

Váš Ryzlink Rýnský, pozdní sběr z viniční tratě Janův vrch se stalo vítězem soutěže Česká biopotravina 2020 v kategorii Biovíno. Prozraďte nám něco o vašem vítězném produktu.

Nejvýstižnější bude asi říct, že je již všechen pryč. Je vyprodáno. Ale několik vět o našem vítězném ryzlinku – má světle žlutou barvou se zelenkavými tóny, vůně je harmonická, lehce medová, ovocitá s tóny meruňek, lipového, akátového květu. V chuti je svěží se šťavnatou kyselinkou. Skvěle pitelné víno jen tak nebo k dobré večeři.

 

Jak velké vinice v současné době máte?

V současnosti máme 110 hektarů vinic, vše v ekologickém hospodaření.

 

Na výrobu vín jste navázali hned několika dalšími službami…

Jsme hlavně vinařství, takže sklepů máme několik a je možné v nich udělat krásnou degustaci, nebo si je pronajmout. Ale v Mikulově máme hotel se skvělými prostory na konání svateb, seminářů nebo jiných akcí. Dokážeme stejné služby poskytovat i v prostorách mikulovského zámku a na jiných místech. Máme vlastní med – z levandulového včelína na Svatém kopečku. Jako zajímavost v budoucnosti chystáme i vnitrostátní letiště Marcinčák, kde plánujeme mimo jiné stanoviště dronů k precizní, cílené a ekologické ochraně vinic.

 

obr. Město Mikulov patří k hlavním vinařským centrům v Česku. 

 

Kolik členů rodiny se na chodu vinařství podílí a kolik celkově máte zaměstnanců?

Ve vinařství pracuji kromě otce i já s bratrem, každý dělá něco, ale naše pracovní povinnosti se často překrývají. Máme 17 zaměstnanců.

 

Kde si lidé mohou vaše vína koupit?

Vína prodáváme na našem eshopu, protože je to pro zákazníky velmi pohodlné, objednají, zaplatí kartou nebo při převzetí a za 2 dny mají víno doma. Dále prodáváme ve vybraných vinotékách nebo v restauracích.

Mezi mé nejoblíbenější podniky patří kavárny KAFEC, mají nejlepší kávu v Brně, Zlíně nebo Olomouci a skvělá jídla – k tomu mají ta nejlepší vína – ta naše. Z našeho Marsecca dělají letní drinky a jsou prostě skvělé. Pokud budete chtít jen na skleničku a nejste v Mikulově, zkuste tam.

obr. Vína z Vinařství Marcinčák sbírají pravidelně významná ocenění nejen u nás, ale i v zahraničí.

 

Předpokládám, že díky protipandemickým opatřením v podobě zavřených restaurací vám klesl prodej právě do těchto podniků. Jak vás celkově ovlivnila pandemie?

Ano odbyt do gastronomie klesl kriticky, eshop se naopak dost zvedl. Daří se nám čím dál více prodávat do zahraničí. Kde je o kvalitní biovíno velký zájem. Bohužel je pořád spousta omezení v obchodu.

 

Jak vy osobně vidíte vývoj trhu s biovíny? Převáží jednoho dne v Česku prodej vín z ekologického zemědělství?

V budoucnosti předpokládám, že většina vinařství (a zemědělských podniků) přejde na udržitelný způsob hospodaření. Zemi máme jen jednu a musíme ji chránit. Zdravé potraviny jsou nezbytností. A jeden ze základů zdravého a spokojeného života. My jsme napřed, ale není to závod, ale společný cíl.

obr. Na všech svých vinicích hospodaří vinařství Víno Marcinčák ekologicky.

Součástí hodnocení soutěže Česká biopotravina roku je i marketing. Jaké marketingové nástroje využíváte a na co se v propagaci nejvíce zaměřujete?

Máme facebook, instagram, twitter. Máme vlastní webové stránky a snažíme se propagovat  bio vinařství kde se dá. Chodíme na veletrhy nebo i lokální farmářské trhy. Pořádáme otevřené sklepy. Sociální média jsou skvělý nástroj, ale naše víno a vinice musíte vidět, ochutnat a zažít.

Jsme členy vinařských organizací jako je Aliance vinařů V8, Sdružení vinařů mikulovské podoblasti nebo VOC Mikulovsko.

 

Máte nějaké zajímavé plány do budoucna?

Naše portfolio je dost široké, pořád se snažíme zlepšovat a nabízet nové služby a produkty. Jeden z produktů, který bych chtěl vrátit – protože jsme ho již měli, ale teď nemáme – je bio hroznový mošt.

 

V soutěži Česká biopotravina roku jste loni v kategorii Biovíno zvítězili, pokud dobře počítám, po sedmé a jste tak nejlepším vinařstvím v celé historii této soutěže. Tušíte, v čem jsou Vaše vína tak jedinečná?

Máte pravdu vyhráli jsme poprvé v roce 2013 – tak by to bylo v roce 2020 po sedmé.

Myslím si, že naše vína jsou na špičkové úrovni, díky naší starosti o vinice máme jen tu nejlepší surovinu, šetrně ji zpracujeme a na výsledku je to znát. Snažíme se vína dělat svěží, dobře pitelná a přitom rafinovaná. Myslím, že i proto se našim vínům daří tady i v zahraničí.

obr. Vítěz mezi biovíny soutěže Biopotravina roku v roce 2020 – Ryzlink Rýnský, pozdní sběr 2017, viniční trať Janův vrch od Víno Marcinčák

 

Co pro vás vítězství v soutěži znamená? Máte úspěchy i jinde ve světě?

Je to pěkné ocenění naší práce. Jsme rádi, že naše víno lidem chutná a že můžeme rozšířit povědomí o bio vinařství. Znalost bio vinařství nebo jeho podpora není podle mě dostatečná.

Ano, naše vína jsou ceněná i v zahraničí – máme platinové a zlaté medaile ze čtyř kontinentů. Například poté, co jsme získali ocenění Česká biopotravina roku 2019 jsme jako jediné bio vinařství na světě získali dva DOUBLE GOLDY na Asia Wine Trophy (Ryzlink slámový a Ryzlink výběr z cibéb), a poté se podařilo vyhrát dvě VELKÉ ZLATÉ V Texasu! Pro naši Pálavu a Pinot Gris VOC. A další velké zlaté z Kanady.

 

Akci Česká biopotravina roku finančně podporuje Ministerstvo zemědělství.