Začátkem března 2025 odstartovala odborná exkurze na biofarmu Land.Luft v Německu projekt zaměřený na biosekuritu v alternativních chovech prasat. Účastníci se na místě seznámili s moderním přístupem k venkovnímu chovu a sdíleli zkušenosti, které mohou ovlivnit budoucí praxi v České republice.
Ve dnech 6. až 7. března 2025 proběhla návštěva biofarmy Land.Luft v německém Rossbachu, která zahájila první fázi realizace projektu „Biosecurity v alternativních chovech prasat“ (č. 23/001/5377a/500/005404) v rámci podpory operačních skupin a projektů EIP. Exkurze se zúčastnili zástupci nositele projektu – Biofarmy Sasov, odborníci ze Státní veterinární správy, Výzkumného ústavu živočišné výroby Praha–Uhříněves, broker projektu Ing. Tomáš Klejzar, zástupci Svazu PRO-BIO a další členové realizačního týmu.
Pozitivní dojem z návštěvy shrnula Kateřina Urbánková ze Svazu PRO-BIO: „Za mě osobně to byla skvělá akce a přála bych všem vidět, v jak skvělých podmínkách prasata v čistě venkovním chovu v Německu mohou být.“ Vyzdvihla také význam účasti zástupců Státní veterinární správy a doplnila: „Jsme nesmírně rádi, že se exkurze mohli účastnit i zástupci SVS, protože je důležité vidět na vlastní oči, že je možné tyto venkovní chovy realizovat, pokud dodržíte podmínky biosecurity, což je ostatně předmětem právě projektu, v rámci kterého jsme na exkurzi vyjeli.“
Jako zásadní moment označila Urbánková možnost pastvy prasat na kultuře R i T, která v současné české legislativě zatím není povolená. „Je to nutné legislativně upravit. Doufám, že nám v tom Ministerstvo zemědělství půjde naproti, protože takto vypadá skutečný animal welfare, který bychom rádi rozšířili v tuzemských podmínkách,“ uzavřela.
Podle Ing. Anne Dostálové z Výzkumného ústavu živočišné výroby je hlavním cílem projektu navrhnout a realizovat robustní systém venkovního chovu prasat, který umožní co nejvíce snížit riziko přenosu nákaz. V tomto směru mohou být zkušenosti z Německa velmi přínosné. Návštěva farmy Land.Luft měla charakter odborné exkurze – její součástí byla prohlídka farmy, jatečného provozu, zařízení a technologií. Klíčová byla také odborná debata s místními specialisty.
Majitel farmy je otevřený osvětové činnosti a ochotně sdílí své zkušenosti s provozem, který funguje již téměř deset let.
Farma Land.Luft je zaměřena na venkovní chov prasat a skotu. Stojí na filozofii, která usiluje o spokojený život nejen hospodářských zvířat, ale i zaměstnanců. Prasata jsou celoročně ve venkovních výbězích, včetně březích a kojících prasnic se selaty. Výsledky v užitkovosti a reprodukci odpovídají průměru ekologických chovů.
Pastviny jsou vybaveny izolovanými přístřešky, automatickými krmítky a vyhřívanými napajedly s čerstvou vodou. V letních měsících prasata využívají stín z přístřešků a bahniště k ochlazení a prevenci tepelného stresu. Součástí systému je dvojité oplocení a rotace pastevních bloků – jedna třetina je vždy regenerována a zařazena do osevního postupu.
Porážka probíhá přímo na pastvinách v mobilních jatkách, zpracování pak pokračuje na farmě. Součástí provozu je také vlastní výroba uzenin. Maso dodávají do jídelen, hotelu, vlastní restaurace a prostřednictvím e-shopu i koncovým zákazníkům.
Počet venkovních chovů prasat v Německu pomalu roste a zaujímá stále větší podíl v rámci celkové produkce vepřového masa. Biofarma Sasov spolupracuje s Výzkumným ústavem živočišné výroby dlouhodobě. Společně realizují projekty, jejichž výsledky se přímo uplatňují v praxi. Farma například praktikuje výkrm kanečků, uplatňuje rodinný způsob chovu prasat se zapouštěním kojících prasnic a je zapojena do Národního programu uchování a využívání genetických zdrojů – konkrétně přeštického černostrakatého plemene.