Společnou zemědělskou politiku (SZP) po roce 2027, budoucí možnosti bioekonomiky, dobré životní podmínky zvířat při přepravě, drony v zemědělství a genomické techniky řešili ministři a ministryně zemědělství EU na dvoudenním zasedání Rady AGRIFISH. Pro Českou republiku je zásadní do budoucna zachovat přímé platby a podporu citlivých sektorů. Většímu rozvoji bioekonomiky by podle členských států přispělo přijetí legislativního aktu o biotechnologiích a biovýrobě. Ohledně podmínek zvířat při přepravě pokračuje hledání kompromisu mezi zlepšením podmínek zvířat a zachováním konkurenceschopnosti.
„Jsem rád, že jsme s ministryněmi a ministry po říjnovém nezdaru konečně schválili jednotnou pozici k budoucí společné zemědělské politice. Je to důležitý signál jak k Evropské komisi, tak k veřejnosti. Budu opakovaně apelovat i na nového komisaře Christopha Hansena, aby se dařilo nacházet další způsoby, jak především pro zemědělce zemědělskou politiku zjednodušit, a to včetně sytému kontrol. Stávající administrativní zátěž je už neúnosná,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Pro Českou republiku je zásadní v nové zemědělské politice zachování dvoupilířové struktury, tedy přímých plateb v prvním pilíři a dále podpora citlivých sektorů, mladých zemědělců nebo rozvoje venkova v druhém pilíři. „Věřím, že toto bude naplněno, což avizoval pan komisař i směrem k vizi rozvoje zemědělství a potravinářství v Evropské unii, kterou by měla komise představit už v průběhu února,“ uvedl ministr Výborný. Je podle něj také nutné, aby se legislativa k nové SZP zveřejnila co nejdříve, aby se podařilo nová pravidla připravit včas a byl i dostatek času pro zapracování pravidel do národní legislativy.
Ministři a ministryně také řešili bioekonomiku. Je nutné neustále pracovat na tom, aby se stále více udržitelně využívala biomasa, včetně bioodpadu, a rozvíjela cirkulární ekonomika. Shodli se, že je třeba podporovat posílení spolupráce v oblasti výzkumu a inovací. Vhodným nástrojem pro podporu tohoto konceptu na venkově je rozvoj venkova prostřednictvím Místních akčních skupin.
„Bioekonomika je téma, které má potenciál přilákat do zemědělství mladou generaci, současně zemědělcům nabízí možnost diverzifikace příjmů, kdy například vedle standardní zemědělské činnosti mohou provozovat bioplynovou stanici. Určitě je to téma, které by se mělo propsat i do budoucí společné zemědělské politiky,“ řekl ministr Výborný.
Dalším bodem jednání byla ochrana zvířat během přepravy. „Dlouhodobě podporuji zlepšování dobrých životních podmínek zvířat. V české legislativě jdeme v tomto ohledu často i nad rámec evropských pravidel. Vnímám teď jako hlavní nalézt vyvážený kompromis mezi dobrými podmínkami zvířat a zachováním konkurenceschopnosti našich chovatelů. Debata například o nejdelší možné době přepravy, o teplotních limitech nebo požadavcích na prostor musí tedy ještě pokračovat. V tomto kontextu jsem v rámci jednání opakovaně apeloval na to, aby ve všech zemích platily stejné podmínky, např. pokud jde o klecové chovy nosnic,“ uvedl ministr Výborný.
Rada ministrů řešila téma využívání dronů v zemědělství. Jejich využití při aplikaci pesticidů může minimalizovat dopad na životní prostředí a bezpečnost lidí, je ale nutné stanovit vhodné požadavky a předpisy. „Ve dronech pro zemědělství vidíme v České republice velký potenciál, proto budu rád, když se najdou jednotná evropská pravidla pro jejich snadné využití v praxi,“ řekl Výborný.
Rada se věnovala také přijetí legislativy k novým genomickým technikám (inovativním šlechtitelským technikám). „To je pro Česko i nadále prioritou. Nechceme, aby Evropa v této oblasti zaostávala za světovými velmocemi. Nové šlechtitelské techniky potřebujeme i pro zlepšení schopnosti zemědělství reagovat na klimatické změny a sucho. Jednání proto musí pokračovat i za polského předsednictví,“ uvedl dále ministr Výborný.
Ministr Marek Výborný v Bruselu jednal také s eurokomisařem pro mezinárodní partnerství Jozefem Síkelou, předsedkyní Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou a dalšími zástupci Evropského parlamentu a s nizozemským ministrem zemědělství Jeanem Rummenie.