Z důvodu výskytu virového onemocnění slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku přijala Česká republika řadu preventivních opatření zamezujících šíření nákazy na naše území. Státní veterinární správa (SVS) od včerejšího dne zpřísnila pravidla na hraničních přechodech se Slovenskem, od dnešní půlnoci budou přísnější pravidla platit i na hraničních přechodech v Hatích a v Mikulově. Zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí, koz a živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska se ode dneška rozšíří i pro Dolní Rakousko a Burgenland. Rozšíří se také systém dezinfekce aut. Ve Zlínském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji bude veřejnosti zakázán vstup do obor. Dnes se kvůli nákaze na Ministerstvu zemědělství (MZe) sešla Ústřední nákazová komise.
Členové Komise aktualizovali připravený pohotovostní plán pro případ zavlečení nákazy do České republiky a projednali zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO). Zúčastnili se zástupci SVS, Police ČR, Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR, Správy státních hmotných rezerv ad.
„Nic nenecháváme náhodě. Situaci bereme vážně a podnikáme všechny kroky, abychom ochránili české chovy. Máme aktivovány pohotovostní plány, o součinnost jsem požádal i Armádu České republiky. Veterinární správa, policie i celní správa provádějí přísné kontroly, vybraná auta jsou dezinfikována. Klíčovou roli hraje i odpovědný přístup chovatelů a veřejnosti. Děkuji všem chovatelům, kteří dodržují biologickou bezpečnost, často i nad rámec povinných nařízení. Je to jediný způsob, jak minimalizovat riziko zavlečení této nebezpečné nákazy,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Státní veterinární správa (SVS) postupně přijala několik mimořádných veterinárních opatření (MVO) k zabránění zavlečení nákazy SLAK na území ČR, včera je ještě zpřísnila a od dnešní půlnoci vyhlásí další opatření. „Od dnešní půlnoci platí, že vybraná vozidla nad 3,5 tuny můžou překračovat hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic jsou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás, nově také zajišťujeme dezinfekci bočních stran vozidel a blatníků. Připravujeme i zpřísnění podmínek na hraničních přechodech s Rakouskem,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Opatření přijatá v ČR
Chystaná opatření od dnešní půlnoci
Doporučení pro chovatele
Nejefektivnější obranou je prevence. Proto ministr Marek Výborný rozeslal již minulý týden dopis organizacím sdružujícím chovatele s preventivními doporučeními:
Doporučení pro veřejnost
Státní veterinární správa průběžně informuje o situaci soukromé veterinární lékaře, chovatelské svazy i veřejnost. Ve spolupráci s Českomoravskou společností chovatelů bude od pátku 28. března 2025 zřízena krizová linka pro chovatele, kteří budou potřebovat konzultaci ohledně SLAK. Číslo linky: 257 896 335, v provozu bude každý pracovní den od 6:30 do 18:00.
Souhrnné informace o nákaze a mimořádných veterinárních opatřeních naleznete zde. Na webové stránce se také chystá záložka nejčastějších otázek a odpovědí. Informace je možné čerpat i ze záznamu webináře věnovanému SLAK, který uspořádal Výzkumný ústav veterinárního lékařství.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění postihující vnímavé druhy zvířat, tedy ty, které jsou náchylné k nákaze – sudokopytníky, jako jsou skot, ovce, kozy, prasata a další druhy volně žijící zvěře. Onemocnění se šíří snadno přímou cestou – mezi zvířaty a i nepřímo (například větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty). I když toto onemocnění není přenosné na člověka, lidé mohou nákazu přenést mezi chovy vnímavých druhů zvířat.
Karla Mráčková, zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství