Nejen ve zranitelných oblastech dusičnany (ZOD) podle nitrátové směrnice, ale i pro žadatele o celofaremní ekoplatbu nastalo období „zimního“ zákazu hnojení.
Do 14. 12. bylo možné aplikovat hnůj, kompost, separát, příp. upravené kaly, ale vedle toho samozřejmě platí zákaz hnojení (včetně aplikace upravených kalů) za nepříznivých podmínek (bez ohledu na datum), tedy, pokud je půda:
– pokrytá sněhem (bez ohledu na výšku sněhové pokrývky)
– promrzlá
– přesycená vodou nebo
– zaplavená.
Požadavky na zákaz hnojení v nevhodném období a za nepříznivých podmínek byly již dříve převzaty z nitrátové směrnice do tzv. „minimálních požadavků pro použití hnojiv a přípravků na ochranu rostlin“ pro žadatele o dotace na agroenvironmentálně-klimatická opatření. A tak se „kalendářní“ zákaz hnojení vztahuje na veškerou výměru orné půdy a trvalých travních porostů a zákaz hnojení za nepříznivých podmínek na celkovou výměru zemědělské půdy žadatele, bez ohledu na výskyt zranitelných oblastí.
Od roku 2023 jsou tyto požadavky rovněž součástí podmínek základní celofaremní ekoplatby (§ 23, odst. 1, písm. c, dle nařízení vlády č. 83/2023 Sb.). Přehled „minimálních požadavků pro použití hnojiv a přípravků na ochranu rostlin“ je pak uveden v § 16 nařízení vlády č. 73/2023 Sb. v platném znění.
Zde uvádíme všechny minimální požadavky z hlediska používání hnojiv (příp. i upravených kalů) a ochrany vod před znečištěním dusičnany: