Kdo hledá, najde...

Aktuality

19.5.2025

IFOAM Organics Europe vítá uznání environmentálních přínosů ekologického zemědělství v návrhu na zjednodušení SZP

IFOAM Organics Europe vítá, že v návrhu na zjednodušení Společné zemědělské politiky (SZP), který dnes předložila Evropská komise, bylo ekologické zemědělství uznáno za „environmentálně šetrné již ze své podstaty“. Ekologické hospodaření totiž významně přispívá k environmentální udržitelnosti zemědělství v EU.

Prezident IFOAM Organics Europe Jan Plagge k tomu řekl: „Jsme velmi rádi za zjednodušení Společné zemědělské politiky, které pomáhá jak zemědělcům, tak i vnitrostátním orgánům. Mělo by však jít ruku v ruce s výraznějšími pobídkami, které by zemědělcům umožnily snáze se zapojit do udržitelných forem hospodaření, jako je ekologické zemědělství. Zjednodušení by mělo podpořit – nikoliv oslabit – přechod zemědělsko-potravinářského systému EU k udržitelnosti. Nyní je zásadní, aby členské státy tento balíček rychle a účinně schválily, neboť skutečný dopad těchto opatření se bude měřit podle toho, jaký dopad budou mít v praxi.“

Jan Plagge dále uvedl: „Uznání ekologických zemědělců jako ‚environmentálně šetrných již ze své podstaty‘ pro některé požadavky podmíněnosti je krok správným směrem. Poskytuje zemědělcům další pobídky, které jim umožní investovat do ambiciózních udržitelných systémů hospodaření. Toto uznání je zcela klíčové, neboť ekologičtí zemědělci svou činností vytvářejí mnoho veřejných statků, za které v současné době nejsou adekvátně odměňováni, ať už ze strany trhu či SZP.“

Jedná se také o uznání skutečnosti, že systém ekologické certifikace, podpořený ambiciózním nařízením EU o ekologické produkci, je účinným zjednodušujícím nástrojem pro zajištění udržitelnosti zemědělských podniků, a to jak pro zemědělce, tak pro vnitrostátní orgány. Ekologické zemědělství by mělo logicky hrát významnější roli v budoucí zjednodušené SZP, která by se měla zaměřit zejména na pobídky.

IFOAM OE vyzývá Evropský parlament a Radu, aby tento proces zjednodušování nevyužívaly jako prostředek ke snižování environmentálních ambicí SZP. Je nezbytné udržet jednoznačný směr přechodu k udržitelným zemědělsko-potravinářským systémům v EU a zachovat environmentální aspekty společné zemědělské politiky jako prioritu. Zlepšení motivace a cílená podpora umožní zemědělcům aktivněji se zapojit do environmentální transformace svých podniků, díky níž budou následně odolnější vůči nejrůznějším sociálním a ekologickým krizím.

Kontakt:

Eric Gall, deputy director, eric.gall@organicseurope.bio, +32491072537
nebo www.organicseurope.bio

Doplňující informace:

Oficiální dokumenty Evropské unie

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění různá nařízení týkající se SZP, předložený Evropskou komisí.

Diskuze o SZP na akci IFOAM OE

V rámci Evropského kongresu ekologického zemědělství, který se bude konat 25. června ve Varšavě, uspořádá IFOAM OE panelovou diskuzi „Od vize k akci: nová SZP a role ekologického zemědělství“. Zaregistrovat se můžete zde.

Další související dokumenty

– Stanovisko evropského ekologického hnutí ke společné zemědělské politice;

– leták IFOAM OE „Budoucnost zemědělství EU – reforma SZP, která dává smysl“;

– Evropské ekologické hnutí a jeho činnost v oblasti SZP – všeobecné shrnutí.

Originál tiskové zprávy zde.

Zdroj: ČTPEZ