Kdo hledá, najde...

Aktuality

20.11.2017

Tisková zpráva Minifestival: Ekologické zemědělství v obrazech, slovech a chutích

(20.11.2017, Starý Hrozenkov)

Už čtvrtý ročník Minifestivalu ekozemědělství proběhne ve Zlíně v sobotu 25. listopadu 2017. Opět s podtitulem Ekologické zemědělství v obrazech, slovech a chutích. Koná se v Alternativě – kulturním institutu od 13,00 do 19,00 hodin.

Účastníky čekají zajímavé prezentace ekozemědělců i výrobců biopotravin a dalších subjektů, bohaté ochutnávky, prezentace oceněných produktů ze soutěže Česká biopotravina a bude promítnuto také několik zajímavých dokumentárních snímků  k tématu. Dva z prezentovaných filmů jsou přímo z Life Sciences Film Festival (www.lsff.cz), který již sedm let probíhá v Praze na ČZU. Ozvěny LSFF jsou už tradičně součástí minifestivalu ekozemědělství ve Zlíně. Akci pořádají Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. www.iskopanice.cz ze Starého Hrozenkova, PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců, regionálním centrem Bílé Karpaty a ve spolupráci s Harvest Films, z.s. Tursko www.harvestfilms.cz.

Na minifestivalu ve Zlíně se představí několik ekozemědělců a zpracovatelů: například ekofarma AGROFYTO spol. s r.o. Lidečko, Ekofarma rodiny Šelongovy z Pustějova, PRO-BIO obchodní společnost s r.o. ze Starého Města p. Sněžníkem, Řeznictví U Kusáků z Ostrožské Nové Vsi, Ekosady Komňa, Moštárna Hostětín s.r.o., Přírodní bio pekárna Staňky Elšíkové z Vizovic, Biofarma Juré z Lužkovic, JAVORNÍK-CZ, s.r.o. ze Štítné nad Vláří a další. V rámci programu vystoupí i studenti Střední školy zemědělské a přírodovědné z Rožnova pod Radhoštěm. Představí zajímavé ekofarmy Libereckého kraje a Českého ráje, které navštívili při exkurzi pořádané IS Kopanice letos v říjnu. Aktuální data z EZ ve Zlínském kraji shrne Ing. Andrea Hrabalová z Bioinstitutu, o.p.s. Olomouc. Manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, z.s. Šumperk představí vítěze soutěže Česká biopotravina a soutěže o nejlepšího sedláka svazu PRO-BIO. Nejlepším sedlákem byly letos vyhlášeny Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. Na minifestivalu bude prezentována i jejich kolekce biodynamických vín. V ochutnávkách budou také pokrmy z biopotravin, které připravují kuchařky Centra Veronica v Hostětíně.

V úvodu minifestivalu bude promítnut i nový film s přednáškou vyrobený Bioinstitutem, o.p.s. Olomouc „Hospodářem v krajině“. Ve dokumentu je představena švýcarská Nadace FINTAN a ekozemědělec Martin Ott, který pomáhal zakládat ekozemědělství v České republice.

V rámci Ozvěn festivalu LSFF budou na minifestivalu promítnuty opět 2 zajímavé filmy, které mají vztah k ekozemědělství a životnímu prostředí. Jeden z filmů je přímo z letošního festivalu LSFF a získal cenu Ministra zemědělství. Tvůrci jej nazvali „Živý plášť planety země-GEODERMA“. Film režírovali Ivan Stříteský a Ladislav Miko.

Na závěr bude promítnut ještě starší německý snímek „Milovaný skot“ režiséra Bertrama Verhaaga.

Podrobné  informace o dvou filmech z pražského festivalu najdete na stránkách festivalu LSFF www.lsff.cz. Více informací o akci  a program na www.iskopanice.cz.

Akci podpořilo finančně také Ministerstvo zemědělství, Zlínský kraj a PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, regionální centrum Bílé Karpaty.

Vložné na akci bude dobrovolné. Těšíme se na viděnou!

Mgr. Renata Vaculíková – ředitelka. Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. (www.iskopanice.cz).

Program festivalu – MFEZ_A4program_171107