Kdo hledá, najde...

Aktuality

24.10.2018

Tisková zpráva Minifestival: Ekologické zemědělství v obrazech, slovech a chutích

PŘIPRAVUJE SE 5. ročník MINIFESTIVALU EKOZEMĚDĚLSTVÍ  VE ZLÍNĚ

(24.10. 2018 ve Starém Hrozenkově). Přesně za měsíc, 24. listopadu 2018, proběhne ve Zlíně, v prostorách Alternativy – kulturního institutu už 5. ročník Minifestivalu ekologického zemědělství s podtitulem Ekologické zemědělství v obrazech, slovech a chutích. Je to osvětová i vzdělávací akce pro širokou i odbornou veřejnost, kterou pořádá Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. ze Starého Hrozenkova společně s dalšími partnery: PRO-BIO Svazem ekologického zemědělství, regionálním centrem Bílé Karpaty a Harvest Films, z.s. Tursko. Kromě prezentací ekozemědělců, výrobců biopotravin a zajímavých projektů je minifestival zároveň spojen s Ozvěnami mezinárodního Life Sciences Film Festivalu (LSFF, www.lsff.cz), který se koná pravidelně v říjnu v Praze na České zemědělské univerzitě. Harvest Films, z.s. je jedním ze spolupořadatelů pražského festivalu a pro zlínský minifestival zajišťuje každoročně exkluzivní promítání nejzajímavějších filmových dokumentů z LSFF souvisejících s ekologickým zemědělstvím a biopotravinami.   

Kromě filmů, prezentací zkušených ekozemědělců a výrobců biopotravin čekají účastníky minifestivalu i zajímavé projekty, publikace a ochutnávky biopotravin. Je to akce s velmi příjemnou atmosférou, které se účastní široké spektrum lidí. Určitě může být zajímavá nejen pro zemědělce, studenty a běžné spotřebitele, kteří se zajímají o biopotraviny a zemědělské postupy šetrné k životnímu prostředí, ale třeba i pro kuchaře, kteří hledají  tipy a inspiraci na kvalitní  suroviny z ekologické produkce. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Šumperk představuje na akci každoročně také soutěž Česká biopotravina a nabídne opět k ochutnání i některé oceněné produkty z letošního ročníku soutěže.

Na minifestivalu bude navíc představena a uvedena do světa i zbrusu nová kniha Nakladatelství Kazda „BIO je naše cesta“ autorky Marie Šulákové. Obsahuje  rozhovory s českými ekozemědělci, kteří se tomuto šetrnému způsobu hospodaření a produkci biopotravin věnují už dlouhá léta. Své vize a aktivity představí ve Zlíně také Nadace pro půdu.

Letos je to právě 30. let, co se ekologické zemědělství v České republice začalo rozvíjet. Jeden z prvních ekostatků v ČR navíc vznikl právě ve Zlínském kraji, a to v Bílých Karpatech – ve Starém Hrozenkově. I připomínce tohoto zajímavého výročí bude festival letos věnován.

Další program festivalu se zatím připravuje, podrobnější informace naleznete během listopadu na stránkách pořadatele www.iskopanice.cz .

Akce je spolufinancována Ministerstvem zemědělství, Zlínským krajem a PRO-BIO RC Bílé Karpaty.

Vložné je dobrovolné.

Renata Vaculíková, Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. Starý Hrozenkov, www.iskopanice.cz , tel.: 572 696 323, iskopanice@razdva.cz.