Kdo hledá, najde...

Aktuality

4.5.2021

Rozhovor: Rádi se pouštíme do nových věcí a nápadů, říká Radek Fryzelka z Květomluvy

Pro svůj projekt čerpali inspiraci v Norsku. Doma ve Vlachovicích na Valašsku pak vybudovali, jak už z názvu vyplývá, rodinný podnik, který se zaměřuje na pěstování a sušení bylin. S kolekcí Bio bylinných čajů Květomluva zvítězili v roce 2020 v Soutěži Česká biopotravina v kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky.


Představte nám prosím značku Květomluva Zuzana a Radek Fryzelkovi, co vás k pěstování bylin přivedlo?

Jsme manželé Fryzelkovi z Vlachovic na jihu Valašska.  Věnujeme se pěstování bylin (částečně i jedlých květů, ovoce a zeleniny) a výrobě především originálních BIO bylinných výrobků z našich surovin.

S pěstováním bylin jsme začali v roce 2015. V předchozím roce jsme opravili více než stoletou starou, roubenou sušírnu ovoce, kterou jsme rozebrali a přemístili na náš pozemek. V té době jsme celkem 3 letní sezony strávili v Norsku na zeleninové a bylinné farmě, která nám dala spoustu nápadů a rozhodli jsme se, že bychom se rádi věnovali něčemu podobnému, až se vrátíme domů. Vypracovali jsme projekt a pojmenovali se Sušírna sv. Františka a to po jménu naší zrekonstruované sušírny. Nějaký čas jsme především sadili, učili se a dělali to při naší hlavní práci. Od začátku roku 2019 jsme se již naší farmě a firmě začali věnovat naplno.

 

Vaše kolekce bio bylinných čajů Květomluva uspěla v soutěži Česká biopotravina roku 2020 a odnesla si vítězství v kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky. Kdy kolekce vznikla a co zahrnuje?

Bio bylinné čaje Květomluva jsme vymýšleli během léta a podzimu 2019, přičemž na začátku zimy jsme je poprvé nabídli zákazníkům. Moc velkou radost nám udělaly velmi pěkné reakce zákazníků na ně. Jedná se o celkem 9 variant čajů, které jsou tematicky vybrány tak, aby se jednalo o čaje, z nichž si vyberete v období celého roku. Jsou z našich bylin, jen u některých jsme je doplnili kořením, které se zde vypěstovat nedá.

Obr. Fryzelkovi hospodaří v CHKO Bílé Karpaty. Jejich domov je obklopený bylinkami.

 


Naším krédem je Naslouchání přírodě, poctivost a maximální kvalita, ruční výroba, tradicei nové nápady, odpovědnost vůči lidem i přírodě a radost v našich výrobcích. To je to, co je pro nás důležité a o co se v Květomluvě snažíme. Proto si vše ručně pěstujeme, nebo sbíráme v přírodě sami. Bylinky jsou nejen v certifikované BIO kvalitě, ale jsou především hlavně naše, z jihu Valašska z nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty. I to je to, díky čemuž jsou naše výrobky výjimečné.


 

Máte úžasné výrobky, které jsou nejen chuťově skvělé ale navíc nádherně vypadají. Kdo se vám stará o design? Shodnete se vždy na tom, jak by měl obal výrobku vypadat?

V prvních letech jsem měl design výrobků na starosti já, následně jsem oslovil mého kamaráda a grafika Jiřího Marečka, kterému jsem od začátku důvěřoval, neboť měl podobný pohled na to, jak by to mělo vypadat. Je důležitou součástí Květomluvy.

Obr. Ke značce Květomluva neodmyslitelně patří krásné obaly.

Kromě bylinných čajů vyrábíte ale i poměrně netradiční produkty, jednou z vašich novinek jsou bylinné kávy…

Rádi se pouštíme do nových věcí a nápadů. Co je to bylinná káva? Jedná se o kombinaci velmi kvalitní BIO kávy (ta naše je z oblasti Hondurasu od malé farmářky Norma Iris Fiallos), našich bylinek a koření. Vybrané bylinky dodávají kávě originální chutě, jemnost a květinový nádech a to v 5 různých variantách. Ladili jsme je i s několika šéfkuchaři a degustátorem kávy Lukášem Kaňovským. Je to naše aktuální novinka. Protože nám ale postupně docházejí byliny, chceme je více zpropagovat až v letní sezoně, kdy je opět budeme mít.

 

Kdo vyvíjí recepturu jednotlivých produktů? Jak dlouho trvá, než výrobek „pustíte na trh“?

 Receptury mám na starosti, já (Radek), ale vždy se je snažím konzultovat s ostatními, především s manželkou, zaměstnanci, nebo přímo s odborníky. Pokud se jednalo například o bylinné kávy, trval nám vývoj cca půl roku.

 

Na jak velké ploše hospodaříte a kolik bylin ročně zasadíte a sklidíte?

Bylinami máme vysázenou plochu cca 1,1 ha. Každým rokem to o něco zvětšujeme. Zhruba polovinu plochy zabírají trvalky. V tomto roce bychom moc rádi vysadili plochu až 2 ha. Je to pro nás velká výzva.

 

Je vidět, že výzvy máte opravdu rádi. Kolik produktů celkově vyrábíte a kolik z nich je v bio kvalitě?

Vyrábíme 4 základní řady výrobků. Většina Bio Bylinných čajů a káv je v biokvalitě, bylinné koupele a kůry nejsou, protože se v nich objevují bylinky, které sbíráme i volně v krajině a ne na našem certifikovaném pozemku.

Zvláštní kategorií jsou bylinné elixíry a sirupy, které zatím v certifikované Bio kvalitě nejsou, ale chceme o ně zažádat. Podobně tomu bude i u ostatních výrobků. Celkem máme nějakých 40 různých výrobků z toho zatím polovina je v certifikované bio kvalitě.

Obr. Na stánek Květomluvy mohou lidé vzácně narazit i na nějaké akci, na ty však vyráží majitelé maximálně 5x do roka.

 

Kde si lidé mohou vaše produkty aktuálně zakoupit?

Naše výrobky si můžete zakoupit přímo u nás ve Vlachovicích, zde nejvíce uvidíte kde a jakým způsobem bylinky pěstujeme a jak je dále zpracováváme. Nejčastěji ovšem prodáváme naše výrobky přes náš e-shop a v několika málo obchodech v ČR.

Protože co nejvíce používáme naše vlastní byliny, je naše množství výrobků v limitovaném množství.

 


Všechny čtenáře srdečně zveme na naše stránky www.kvetybyliny.cz, kde se mohou více dozvědět o tom co děláme a kde najdou i náš e-shop. Obzvlášť Vás ovšem zveme do valašských Vlachovic, na bylinný kopec, kde pěstujeme velkou část našich bylin. Tam zároveň sídlíme a máme postavenou novou provozovnu. Můžete si u nás nakoupit a zároveň se podívat. Těšíme se na Vás.


 

Součástí hodnocení soutěže Biopotravina roku je i příběh značky a marketing. Jaké marketingové nástroje využíváte? Na co se v propagaci nejvíce zaměřujete?

Náš marketing není ideální a měli bychom se na něho více zaměřit, ale zbývá na něho málo času. Používáme zatím facebook a rozjíždíme Instagram. Zaměřujeme se na pravdivost informací a ukázání lidem, v čem jsme jedineční a to je především kvalita a výjimečnost výrobků, ekologie a důležitá skutečnost, že použité byliny jsou přímo naše.

Z názvu vaší značky je patrné, že jste rodinná firma, kterou tvoří Zuzana a Radek. Máte ještě nějaké další zaměstnance nebo zvládáte všechno kolem vašeho podnikání takto ve dvou? Máte nějak rozdělené pracovaní role?

Zvládnout to, co nyní děláme, ve dvou, je nemožné. Máme dva rodinné zaměstnance. Přes léto máme navíc i nutné brigádníky.  Pěstování bylin a jejich sběr zabere spoustu času od konce března až do poloviny října. Přes zimu se vyrábí a předchystává na letní sezonu, kdy je málo času. Role rozdělené máme. Zuzka se věnuje více dětem, nutnému rodinnému zázemí, účetnickým věcem a zákazníkům a já tomu všemu ostatnímu. :-).

 

A jak se vám daří skloubit podnikání s rodinným životem? Mají vaše děti rády produkty vaší firmy? Vychováváte je k pokračování v rodinném podniku?

Je pro nás hodně důležité, aby rodina na úkor podnikání netrpěla. Občas tomu totiž tak i je, ale snažíme se pro to něco dělat a zlepšit to. Na druhou stranu nám i našim dětem Květomluva hodně dává a učí nás porozumět více přírodě a životu. Máme zatím dvě děti, dvouročního „ogaru“ Dominika a čtyřletou „cérečku“ Emilku. Ta už nyní rozpozná možná i více bylin, než kdejaký dospělí, ale to ukáže až čas, jak to s nimi bude dál.

 

Obr. V roce 2014 Fryzelkovi opravili více než stoletou starou, roubenou sušírnu ovoce, kterou rozebrali a přemístili na svůj pozemek.

Proč by podle vás lidé měli dávat přednost bio produktům?

Měla by to být záruka, že daný produkt byl vypěstován tak, že je oproti běžné produkci zdravější a mnohem méně zatěžoval životní prostředí. Ale není bio jako bio. I zákazník by si měl hlídat skutečnost, jestli nakupuje Bio rajče z ČR, nebo ze Španělska.

 

Každou chvíli vymyslíte a pustíte do světa nějakou produktovou novinku nebo nový projekt. Co vás čeká v nejbližší době?

Naší největší novinkou je, že jsme nyní na jaře dokončili novou, pěknou, profesionální provozovnu a sklad na byliny. Stavbu jsme započali na jaře 2020 a je na dosah našich bylinných polí.   Stálo nás to hodně energie a samozřejmě financí, takže jsme se museli poměrně dost zadlužit, ale jinak to nešlo. Chystáme postupně do výroby spoustu novinek, certifikované tinktury, masti i krémy. Nové varianty čajů, a bylinných káv.

Hodně zajímavým projektem, který chystáme s odborníky, jsou bylinné potraviny pro lidi trpící autoimunitními nemocemi, tzv. AIP (Autoimunitní protokol). Jsou to lidé, kteří mají velmi omezené možnosti kvalitního stravování a tak se pokoušíme vyvíjet výrobky, které by jim nabídku potravin nejen rozšířili a pokud možno i zdravotně pomohli.

Obr. Kolekce Bio bylinných čajů Květomluva od Květomluva Zuzana a Radek Fryzelkovi, která zabodovala v soutěži Česká biopotravina roku 2020.

 

Dotkla se vás pandemie koronaviru? Jak se s ní vyrovnáváte?

 Samozřejmě že dotkla. Pokud se jednalo o období před Vánoci, tak to to nebylo tak špatné, ale nyní v období jara nám chybí naši stálí odběratelé z řad hotelů, restaurací a wellnesů. Nyní se snažíme více orientovat na jednotlivé zákazníky a vyvíjíme nové výrobky.

 

Proč by se ekologičtí zemědělci měli přihlásit do soutěže Česká biopotravina?

Doporučuji jim to z důvodu, že jim to může otevřít oči, jak je výrobek vnímán. Nám výsledek, samozřejmě udělal velkou radost. 🙂

Rodina Fryzelkova

Zuzana Fryzelková (rozená Šmatlová)  se narodila v Poteči v roce 1992. Vystudovala obor Ekologie a obor životního prostředí. Po škole 3 sezony pracovala u farmářů v Norsku. V roce 2015 se začala věnovat bylinnému farmaření.

Radek Fryzelka se narodil v roce 1984, vystudoval na MZLU v Brně obor Design nábytku a interiérů, kterému se po 4 roky věnoval. Následně spolu se Zuzkou strávil  po 3 sezony pracovně v Norsku. V rodných Vlachovicích se stal jedním z místostarostů obce a přitom společně se svou manželkou Zuzkou pracoval na jejich rodinné bylinné farmě.