Kdo hledá, najde...

Aktuality

18.5.2022

Ministr zemědělství: Získali jsme navíc 540 milionů korun pro zemědělce, abychom jim pomohli v krizové situaci

Tisková zpráva – Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na zabezpečení dodatečných peněz pro zemědělce, kteří čelí krizové situaci. Na jejich podporu je připraveno 540 milionů korun.

Částka, kterou už dříve odsouhlasili ekonomičtí ministři na posílení podpor pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví, bude činit 540 milionů korun. Dnes tuto podporu potvrdila i vláda. Spolu s 540 miliony vyplatí Ministerstvo zemědělství i 270 milionů korun od EU, které Česká republika dostala již na konci března jako mimořádné podpůrné opatření pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví.

Finanční podporu rozdělíme zejména do sektoru vepřového, drůbeže, mléka, jablek a brambor. „Mimořádnou pomoc od Evropské unii jsme mohli z vlastních zdrojů navýšit o 200 %, tedy o 540 milionů korun. Díky těmto penězům pomůžeme zemědělcům, kteří jsou nejvíce zasaženi narušením trhu, a kteří se podílejí na zajištění potravin pro naše obyvatele,“ uvedl ministr Nekula.

Na zmírnění škod způsobených aktuálním nárůstem cen vstupů, jako jsou zvyšující se ceny energií, krmiv a pohonných hmot, dostanou zemědělci celkem ze státního i evropského rozpočtu 810 milionů korun.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství