Kdo hledá, najde...

Aktuality

30.5.2024

Hledá se Nejlepší biopotravina roku 2024

Vyhlašujeme soutěž Nejlepší biopotravina roku 2024. Největší soutěž v oblasti potravin s certifikací BIO u nás ocení produkty v pěti kategoriích a zvolí celkového vítěze. Tuzemští výrobci biopotravin se mohou přihlásit do 8. srpna 2024. Pro kategorii biovín je nutné podat přihlášku o týden dříve. Cílem soutěže je upozornit na to nejlepší a nejzajímavější z tuzemské bioprodukce.

Produkty hodnotí odborná porota, která vybere vítěze v jednotlivých kategoriích a celkového vítěze, ten získá prestižní titul Nejlepší biopotravina roku 2024. Produktově užší kategorie jako je Steakové maso nebo biovíno doplňují kategorie Produkty živočišného původu a Produkty rostlinného původu. Poslední kategorií jsou Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky.

Všechny oceněné produkty v soutěži Nejlepší biopotravina za rok 2023.

 

Kvalita biopotravin u nás roste

Soutěž Nejlepší biopotravina roku má dlouholetou tradici. V letošním roce se uskuteční po třiadvacáté. S tím, jak se postupně rozšiřuje paleta biopotravin vyráběných v Česku, se zvětšuje i škála přihlášených produktů a stoupá jejich kvalita. To pozitivně kvituje Kateřina Urbánková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců: „Za tu řadu let, co mám tu čest v soutěži být, coby porotce, je až neuvěřitelné, jak se zlepšila kvalita a rozšířil sortiment přihlášených biopotravin. Nemyslím jen po stránce chuti, ale i po stránce marketingu, vzhledu obalů apod. Jsem na naše tuzemské zpracovatele opravdu hrdá, protože kvalita naší produkce je naprosto srovnatelná se zahraničními produkty. Ba naopak, v řadě případů je i kvalitnější a vždycky, když k nám přijedou kolegové ze zahraničí, jsou ohromeni tím, kam se tuzemské ekologické zemědělství posunulo.”

 

Co soutěž přináší vítězům?

Důležitá zpětná vazba, pozornost v médiích nebo možnost získání nových obchodních partnerů – to jsou hlavní aspekty, proč je soutěž pro tuzemské bioproducenty tak cenná. Vítězné produkty jsou pak prezentovány na celé řadě domácích i mezinárodních akcí. „Řada produktů svým vítězství v soutěži na sebe upozornila natolik, že pak našla své místo v obchodní síti a díky tomu se dnes dostanou k velkému spektru zákazníků, na které by často jinak nedosáhly,” dodává Urbánková.

 

V minulosti se prosadila se bio slanina nebo tvaroh

Loni nejvyšší ocenění získala Bio slanina z přeštického prasete. Prosadila se i rajčata nebo jablečný mošt. V minulosti pak zvítězil mimo jiné tvaroh, sušené maso, kozí máslo, hovězí steak. Přehled vítězných produktů z posledních let najdete na www.nejlepsibiopotravina.cz.

Bio tvaroh z Ekofarmy Javorník zvítězil v roce 2021 .

 

Vyhlášení výsledků

Výsledky soutěže budou oznámeny v září na Tiskové konferenci Ministerstva zemědělství. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 

Ekologické zemědělství na vzestupu

Počet ekologických zemědělců v Česku stabilně stoupá. Každoročně přibude kolem 300 nových. V současnosti jich u nás hospodaří na 5550. Stejně tak se zvyšuje výměra půdy, která je v režimu ekologického zemědělství. Ta za posledních deset let stoupla o téměř 20% na současných 540 000 ha. Kromě orné půdy tato rozloha zahrnuje například i travní porost, vinice, chmelnice nebo rybníky.

 

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyzývá všechny zájemce o účast v soutěži, aby neváhali a přihlásili své produkty. Více informací o pravidlech soutěže a přihlašovacím procesu najdete na oficiálním webu www.nejlepsibiopotravina.cz.