Kdo hledá, najde...

Aktuality

17.9.2021

FESTIVAL BIO VÍN A SÝRŮ 2021 představuje program

Mikulov opět ožije víny, sýry a dalšími bioprodukty z ekologického zemědělství. Druhý ročník Festivalu bio vín a sýrů se uskuteční v sobotu 25. 9. 2021 od 10:00 do 17:00 na zdejším náměstí. Návštěvníci se mohou těšit i na takové speciality jako je bio burčák nebo ovčí zmrzlina. Svá vína zde představí mimo jiné Vinařství Barabáš, které letos zvítězilo v soutěži Nejlepší biopotravina roku 2021 v kategorii Biovíno. Akci pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.

Na druhém ročníku Festivalu bio vín a sýrů se představí desítka českých vinařství, která fungují v režimu ekologického zemědělství. K ochutnání budou vína z Vinařství Volařík, Vinné sklepy Kutná Hora, Vinselekt Michlovský,  Víno Cibulka a další. A protože k začátku podzimu patří burčák, ani ten nebude na festivalu chybět. Návštěvníkům ho nabídne Biovíno Abrle z Pavlova.

Kategorie Biovíno patří tradičně k těm s nejvyšším počtem přihlášených výrobků. Tím nejúspěšnějším byl letos Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018 z Vinařství Barabáš na Znojemsku.

 

Vína doplní znamenité sýry v BIO kvalitě

Na akci budou k dostání ovčí, kozí i kravské sýry, ale třeba i žinčica nebo dezerty. Ovčí farma Šonov Moniky Menčíkové plánuje přivézt ovčí zmrzlinu a nabídne i espresso s ovčím mlékem.

 

To nejlepší z českých biopotravin

Vítězové letošní soutěže Česká biopotravina roku přivezou na festival své vítězné produkty, ale i další biopotraviny, které vyrábí. Nebude chybět Ekofarma Javorník, jejíž BIO tvaroh se stal nejlepší Českou biopotravinou roku 2021. Hladové krky jistě potěší účast Farmy Rudimov, která přiveze jehněčí guláš a dorazí i se svým jehněčím T-bonek steakem, který v České biopotravině zvítězil v kategorii Steaková masa. A Ekofarma Lejčkov přiveze své cibulové chutney. Mimo to na návštěvníky čekají levandulové dobroty od Levandulového statku Bezděkov, Krkonošské hovězí a spousta dalšího.

Titul Česká biopotravina roku 2021 získal Bio tvaroh z Ekofarmy Javorník.

 

Festival navazuje na úspěšný první ročník

„Akcí, které propagují ekologické zemědělství a zejména vinařství je pořád málo, přitom vína, která se s certifikací BIO v ČR produkují, patří mezi světovou špičku. Kvalitu a šíři zastoupení ostatně dokládá i množství oceněných biovín v rámci soutěže Česká biopotravina roku. Právě tato vína na festivalu plánujeme představit ve spojení s dalšími výrobky oceněnými v této soutěži. Návštěvníci se opravdu mají na co těšit.“, řekla k akci za organizátory Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

 

Návštěvníci se dozví o ekologickém zemědělství

Program doplní rozhovory s jednotlivými prodejci i vstupy o ekologickém zemědělství. Budou také slavnostně předána ocenění vítězům v soutěži Česká biopotravina roku.

 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva zemědělství a ve spolupráci s Mikulovská rozvojová, Mikulov gourmet festival a Mikulovsko,  pořádá jej PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.

 

Ohlednutí za loňským ročníkem… I přes nepřízeň počasí a covid byla účast veliká.